Chicago Glasnik
Vesti

Pritzker će svedočiti pred Kongresom o zaštiti ilegalnih imigranata u Illinoisu - Chicago Glasnik

Pritzker će svedočiti pred Kongresom o zaštiti ilegalnih imigranata u Illinoisu - Chicago Glasnik
Guverner Ilinoisa, J.B. Pritzker, prihvatio je poziv od strane republikanskog predsedavajućeg Odbora za nadzor Doma predstavnika SAD da svedoči o zakonima u toj saveznoj državi koji su dizajnirani da zaštite ilegalne imigrante. Pritzker će se pojaviti 12. juna zajedno sa guvernerom Minesote Timom Walzom i guvernerkom Njujorka Kathy Hochul, prema izjavi iz kancelarije predsedavajućeg Comera. Sva trojica su demokrate, a Walz je bio demokratski kandidat za potpredsednika u 2024. godini. Pritzker će „dobrovoljno svedočiti pred Kongresom 12. juna kako bi diskutovao o svom dosadašnjem radu na javnoj bezbednosti i primeni zakonodavnih mera koje su bile rezultat dvostranačkog pristupa“, izjavio je Alex Gough, portparol guvernera Pritzker-a. Pritzkerovo pojavljivanje pred Kongresom verovatno će predstavljati ključnu tačku u ongoing borbi Illinoisa sa GOP-om kontrolisanim Domom predstavnika SAD i administracijom Donalda Trampa, koja pokušava da uskrati sva federalna sredstva gradovima koji su proglasili status svetišta. „Trampova administracija preduzima odlučujuće akcije kako bi deportovala kriminalne ilegalne imigrante iz naše zemlje, ali neodgovorne svetiške države poput Illinoisa, Minesote i Njujorka aktivno pokušavaju da spreče sprovođenje federalnih imigracionih zakona“, izjavio je Comer. „Guverneri ovih država moraju objasniti zašto prioritet stavljaju na zaštitu kriminalnih ilegalnih imigranata, a ne na bezbednost američkih građana, i moraju odgovarati za svoje postupke.“ Pritzker, koji još nije odlučio da li će se kandidovati za treći mandat kao guverner Illinoisa i koji se široko smatra da razmatra kandidaturu za predsednika 2028. godine, protiveći se Trampu u svakoj prilici, optužio je svoje kolege demokrate za nedovoljno delovanje u blokadi predsednikovih napora. Državni zakon koji zabranjuje lokalnim i državnim organima sprovođenja zakona da pomažu federalnim agentima za imigraciju, poznat kao Trust Act, dizajniran je da omogući lokalnim i državnim organima sprovođenja zakona da se fokusiraju na borbu protiv kriminala, dok osiguravaju da svi stanovnici, bez obzira na imigracioni status, ne budu obeshrabreni da traže pomoć od policije i da dobiju medicinsku negu, saopštio je portparol guvernera. „Usprkos retorici republikanaca u Kongresu, ovaj zakon o javnoj bezbednosti osigurava da organi sprovođenja zakona mogu da se fokusiraju na dobro obavljanje svog posla, dok istovremeno omogućavaju svim članovima javnosti, bez obzira na imigracioni status, da se osećaju udobno kada pozivaju policiju ili hitnu pomoć ako im je potrebna pomoć“, rekao je Gough. Trust Act je potpisao bivši guverner Illinoisa, Bruce Rauner, republikanac, a zakon je odobren dvostranačkim glasovanjem u Generalnoj skupštini 2017. godine. Tramp je više puta pretnjom najavio povlačenje federalnih sredstava od gradova i država koje su proglasile status svetišta, ali su federalni sudije dosad blokirale te pokušaje. Savezni sudija je 24. aprila blokirao Trampovu administraciju od povlačenja sredstava od 16 gradova i okruga širom zemlje jer imaju zakone koji štite ilegalne imigrante zabranjujući državnim i lokalnim organima za sprovođenje zakona da pomažu federalnim agentima. Prema rešenju koje je izdao savezni sudija William Orrick, ovo ne važi za Čikago ili okrug Cook, ali bi moglo ojačati argumente Čikaga i Illinoisa da lokalni zvaničnici nemaju obavezu da pomažu federalnim agentima u sprovođenju deportacija. U februaru je Trampova administracija tužila državne, gradske i okružne zvaničnike kako bi oborila zakone koji štite ilegalne imigrante zabranjujući da lokalni organi sprovođenja zakona pomažu federalnim agentima. Ova tužba još uvek nije rešena. Gradonačelnik Čikaga Brandon Johnson i guverner Pritzker više puta su izjavili da će Čikago i Illinois i dalje zabraniti lokalnim i državnim organima da pomažu agentima za imigraciju i carinske vlasti u deportaciji ilegalnih imigranata, osim ako nisu osuđeni za krivično delo. „Welcoming City“ uredba grada Čikaga u skladu je sa svim državnim i federalnim zakonima, navodi se u izjavi iz kancelarije gradonačelnika. Grad Čikago očekuje da će u 2025. godini primiti oko 3,5 milijardi dolara novih i postojećih federalnih sredstava, rekli su zvaničnici. Budžet grada za 2025. godinu iznosi 17,1 milijardi dolara. Takođe, Čikago Transit Authority očekuje da će primiti 1,9 milijardi dolara od federalne vlade za proširenje Crvene linije na jug do 130. ulice, a Čikago Public Schools je tokom školske godine 2024-2025 primio 1,3 milijarde dolara od federalne vlade. U martu je Johnson svedočio pred Odborom za nadzor Doma o statusu grada kao svetišta, zajedno sa gradonačelnikom Bostona Michelle Wu, gradonačelnikom Denvera Mikeom Johnston-om i gradonačelnikom Njujorka Ericom Adamsom. Johnson je žestoko branio zaštitu ilegalnih imigranata u Čikagu, govoreći da gradonačelnikova „Welcoming City“ uredba čini sve Čikagoane sigurnijim. Comer je ispitivao svakog od gradonačelnika o tome da li bi njihovi odredi policije predali kriminalce agentima za imigraciju i carinske vlasti. Johnson je rekao da bi Policija Čikaga to učinila, sve dok agenti imaju „kriminalni nalog“. wttw

Povezane vesti