Chicago Glasnik
Vesti

Amazon nalaže radnicima povratak u kancelariju 5 dana nedeljno - Chicago Glasnik

Amazon nalaže radnicima povratak u kancelariju 5 dana nedeljno - Chicago Glasnik
Amazon želi da vrati svoj korporativni način rada na period pre pandemije. Nakon četiri godine rada od kuće, CEO Andrew Jassy je u ponedeljak saopštio da želi da se svi zaposleni vrate u kancelariju pet dana nedeljno. Kako bi se podstakla kultura saradnje, "odlučili smo da se vratimo na rad u kancelariji kao što smo radili pre početka COVID-a," naveo je Jassy u memorandumu upućenom zaposlenima, objavljenom na Amazonovom sajtu. "Kada se osvrnemo na poslednjih pet godina, i dalje verujemo da su prednosti zajedničkog rada u kancelariji značajne." Jassy je takođe naveo da timovi funkcionišu bolje kada ljudi rade zajedno uživo, dok se korporativna kultura kompanije jača. Novi mandat stupa na snagu 2. januara 2025. godine. U februaru 2023, Amazon je od svih zaposlenih zatražio da se vrate u kancelariju na obavezna tri dana, što je izazvalo proteste među radnicima. Jassy je priznao da su i pre pandemije, kada je rad u kancelariji bio norma, postojale izuzetne okolnosti zbog kojih su zaposleni radili na daljinu. Takva fleksibilnost će se nastaviti. "Ako ste vi ili vaše dete bili bolesni, ako ste bili na putu kod kupaca ili partnera, ako vam je bio potreban dan ili dva da završite kodiranje u izolovanijem okruženju, ljudi su radili na daljinu," napisao je u memorandumu. Neki stručnjaci za radnu snagu kažu da ukidanje rada na daljinu može dovesti do većeg broja odlazaka zaposlenih, ističući da su se mnogi radnici od početka pandemije oslanjali na fleksibilnost rada od kuće makar delimično. Ekonomista Dror Poleg je na LinkedInu spekulisao da je nova politika Amazona dizajnirana da podstakne deo zaposlenih da napuste kompaniju. "Kompanije koriste mandate za povratak u kancelariju kada žele da smanje broj zaposlenih," rekao je. "Najlakši način da otpuste zaposlene jeste da ih nateraju da se vrate u kancelariju." Bar neki Amazonovi radnici izgledaju uznemireno zbog zahteva za povratak u kancelariju, izražavajući nezadovoljstvo na internom komunikacionom kanalu, prema izveštaju New York Timesa. "Cela situacija je veoma depresivna i demotivišuća, da se blago izrazim," glasila je jedna poruka, kako prenosi novine. CBS News

Povezane vesti