Dok se Sjedinjene Države bore protiv pandemije koronavirusa, vreme ponovnog otvaranja zemlje u pokušaju da se pokrene ekonomija i dalje ostaje neizvesno. Očekuju se dramatične promene u svakodnevnom životu – od masovnih provera temperature i obavezne upotrebe maski za lice do odigravanja sportskih i drugih manifestacija bez prisustva publike, praćenje lokacije vašeg mobilnog uređaja i drugih ličnih podataka.
Prema rečima Juliette Kayyem, analitičarke za nacionalnu sigurnost CNN-a i bivše pomoćnice sekretara u Odeljenju za unutrašnju sigurnost evo kako bi svakodnevni život mogao izgledati u narednom periodu.
PROMENE U ŠKOLSKOM SISTEMU
Kada se učenici vrate u škole, verovatno na jesen, školsko okruženje će biti dramatično drugačije.
Svakodnevna dezinfekcija i dubinsko čišćenje prostorija postaće standard u školama.
Učenici će u učionicama biti raspoređeni drugačije u skladu sa normama fizičkog distanciranje.
U prvom periodu nakon karantina, škole bi mogle vršiti svakodnevni nadzor temperature učenika i osoblja, kao i nedeljna testiranja, tako da bi bilo kakve nove epidemije mogle biti brzo identifikovane i zaustavljene, navodi se u studiji koju je sproveo centar za etiku Univerziteta Harvard.
DRASTIČNE PROMENE U RESTORANIMA
Restorani će morati da ograniče svoje kapacitete. Osoblje restorana moraće da nosi maske i rukavice sa jednokratnim menijima u rukama. Razmatra se opcija da se gostima restorana proveri telesna temperatura pre ulaska u restoran.
SPORTSKA DEŠAVANJA I MANIFESTACIJE
Do pronalaska vakcine svi sportski događaji održaće se bez prisustva publike. Prema rečima sportskih radnika i gradonačelnika velikih gradove svi veliki sportski događaji biće bez prisustva publike, dok će se veliki kulturni i muzički festivali odložiti sve dok se ne bude bilo sigurno da je opasnost od koronavirusa prošla.
PRAĆENJE LOKACIJE I LIČNIH PODATAKA POJEDINACA
U Kini vlasti koriste tehnologiju da bi pratili zdrave ljude – i one koji predstavljaju rizik. Stanovnici Vuhana na telefonima imaju QR kodove u boji, ukoliko imate zeleni QR kod na svojim telefonima možete napustili svoj dom. Da bi ušli u mesta poput restorana, morate da pokažete zeleni QR kod.
Sada Apple i Google zajedno rade na tome da pomognu američkim zdravstvenim vlastima da prate izloženost koronavirusu koristeći Bluetooth tehnologiju.
Ove kompanije mogle bi igrati važnu ulogu u borbi protiv pandemije uprkos zabrinutosti za privatnost korisnika.
PROMENE NA AERODROMIMA I OGRANIČENJE PUTOVANJA
Američki preduzetnički institut preporučuje nadgledanje putnika iz inostranstva a takođe traži da ograničenje nepotrebnih putovanja.
Putnicima će verovatno biti traženo da imaju aplikaciju za praćenje kontakata, da provere temperaturu ili pokažu dokumentaciju o imunitetu, tvrdi liberalni istraživački centar.
Pored služenje pića i grickalica verovatno će se deliti i maramice za dezinfekciju.
Podzemne železnice, autobusi i tranzitne stanice trebalo bi da ograniče broj putnika na 50% kapaciteta, navodi Center for American Progress.
COMMENTS