Rast vrednosti američke valute i dalje se nastavlja. Dolar jutros vredi 119,3 dinara, a evro 117,3 dinara. Dolar je dostigao vrednost od 0,9814 za 1 evro po prvi put od kraja oktobra 2002. godine, nekoliko meseci nakon što je jedinstvena evropska valuta uvedena – dakle ova razlika u kursevima nije viđena poslednjih 20 godina.
Glavni razlog za novo jačanje vrednosti američke valute je odluka tamošnje centralne banke (FED) da podigne referentnu kamatnu stopu za 0,75 odsto. Pozidanje kamate u Americi inače je scenario koji vidimo već duže vreme i koje je neusmnjivo odgovor na visoku inflaciju.
Ekonomisti su prilično saglasni u tome da je vrednost dolara nestabilna, i da već u kratkom roku može da se promeni.
– Isplativost niko ne može da vam garantuje. Većina naših građana kupuje male količine novca, tako da je svejedno. Vrednost dolara je vrlo nestabilna, ali kada su velike količine novca u pitanju, tada je bitno obratiti pažnju. Ljudi treba da se drže svojih dosadašnjih navika, kaže za “Blic Biznis” profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić.
Ali trenutni rast dolara i razlika u vrednosti između dolara i evra kako su naveli neće imati posebno negativan uticaj na nas kao građane.
– Nema to puno uticaja na nas, kao ni negativne posledice, jer smo mi mnogo manje izloženi ovoj promeni u odnosu na Evropu, jer je kod njih razmena u valuti dolar znatno veća. Tako da im je uvoz znatno skuplji – kaže Ivan Nikolić, naučni saradnik Ekonomskog Instituta i član Saveta guvernera Narodne banke Srbije.
On objašnjava da ovaj nagli rast američke valute, odnosno strmoglavi pad evra, kao i drugih valuta zapravo posledica odlaganja ili odbijanja usklađivanja monetarne politike Evropske centralne banke sa Fedom (Američka centralna banka Fed). U poslednjih godinu i po dana evro je izgubio 22 odsto, kaže Nikolić, i ističe da je taj pad krenuo tačno nakon američkih predsedničkih izbora.
Blic
COMMENTS