Nakon taksija San Francisko sada uvodi i autobuse bez vozača

Nakon taksija San Francisko sada uvodi i autobuse bez vozača

Zbog čega se kuće u Americi prave od drveta?
Zašto neki vakcinisani protiv kovida ne mogu da putuju u SAD?
Guverner Pritzker proglasio vanredno stanje zbog virusa majmunskih boginja u Ilinoisu

Nakon robotaksija u San Francisku su rešili da odu korak dalje i sada rade na testiranju autonomnih autobusa.

San Francisko je pokrenuo autonomni šatl servis manje od nedelju dana nakon što su kalifornijski regulatori odobrili proširenje robotaksi usprkos zabrinutostima u vezi sa saobraćajem i bezbednošću.

Besplatan šatl će svakodnevno voziti po fiksnoj ruti nazvanoj “Loop” oko Treasure Islanda, lokacije bivše baze američke mornarice usred zaliva San Franciska. Loop ima sedam stanica koje povezuju stambene četvrti sa prodavnicama i centrima zajednice. Otprilike 2.000 ljudi živi na ostrvu.

Potpuno električno vozilo, koje nema vozačko sedište ni upravljački volan, ima prisutnog radnika koji može upravljati autobusom pomoću ručnog upravljača ako je potrebno. Okrug nudi uslugu šatl servisa kao deo programa pilot projekta finansiranog sredstvima iz zajmova kako bi se procenilo kako autonomna vozila mogu dopuniti javni prevozni sistem.

“Prisutnost radnika na autobusu čini da se svi osećaju komforno”, rekla je Tili Čang, izvršna direktorka San Francisco County Transportation Authority. “Ovo je trenutno samo demonstracija da bismo videli kako izgleda i kako funkcioniše imati šatl bez vozača u okruženju sa niskom gustinom saobraćaja i niskom brzinom.” San Francisko je jedan od rastućeg broja gradova širom sveta koji testiraju sigurnost i potencijal samoupravnih vozila za transformaciju javnog prevoza.

Šatl servisom upravlja Beep, kompanija sa sedištem u Orlandu, Florida, koja je vodila slične pilot projekte u više od desetine zajednica u SAD-u, uključujući usluge u Zoološkom vrtu Majami, Klinici Mayo i Nacionalnom parku Yellowstone. Kockasti šatl, koji može primiti do 10 putnika, radiće od 9 sati ujutru do 6 sati uveče svakog dana i krug oko Loop-a obilazi svakih 20 minuta. Grad ima dva šatla – jedan se može puniti dok drugi prevozi putnike.

Pilot projekat autonomnih šatl servisa pokrenut je nakon što je Kalifornijska komisija za javne usluge odobrila dvema rivalskim kompanijama robotaksija, Cruise i Waymo, da pružaju usluge prevoza putnika u San Francisku non-stop.

Odobrenje je došlo uprkos široko rasprostranjenim pritužbama da robo taksiji prave neočekivane pauze, uzrokuju zastoje u saobraćaju i blokiraju vozila hitne pomoći. 16. avgusta je grad zatražio od komisije da pauzira proširenje robotaksi usluge.

TT NEWS

COMMENTS

WORDPRESS: 0