Očekuje se da će Kalifornija postati prva država u SAD koja će zabraniti prodaju novih automobila na benzin do 2035. godine, zahtevajući da svi novi automobili prodati u državi nakon te godine budu 100 posto bez emisija fosilnih goriva.
Pravilo je izdao Kalifornijski odbor za vazdušne resurse, poznat kao CARB, i zabraniće svakom vozaču da kupi novo vozilo koje koristi motor sa unutrašnjim sagorevanjem za svoj pogon. New York Times je prvi objavio priču.
Pored toga, postavljeni su i privremeni ciljevi za zabranu ICE vozila u Kaliforniji. 35 odsto prodaje novih putničkih vozila u Kaliforniji mora biti vozila sa nultom emisijom do 2026. Kalifornija želi da taj broj dostigne 68 odsto do 2030. godine.
„Klimatska kriza je rešiva ako se fokusiramo na velike, hrabre korake neophodne za zaustavljanje plime zagađenja ugljenikom“, rekao je guverner Gavin Nevsom u saopštenju.
Implikacije CARB-a da napravi ove revolucionarne promene će na kraju uticati i na druge države. Druge države, uključujući Konektikat, Kolorado, Delaver, Mejn, Merilend, Masačusets, Nju Džersi, Novi Meksiko, Njujork, Oregon, Pensilvaniju, Roud Ajlend, Vermont, Vašington i Vašington D.C., sve su u skladu sa standardima CARB-a.
To znači da će većina ovih država verovatno usvojiti iste ciljeve. Očekuje se i da će Minesota usvojiti CARB standarde 2025. godine, prema dokumentima koje je objavila agencija. Kolorado je najnovija država koja je usvojila CARB standarde o emisiji. Usklađeno je sa njima ove godine.
Kalifornija ima najviše automobila u Sjedinjenim Državama, prema Odeljenju za statistiku puteva. Sa preko 31 milion registrovanih vozila od 2019. godine, država sa najbližim brojem registrovanih automobila je Teksas, sa nešto više od 23 miliona. Florida je treća sa 17,8 miliona.
Odluka države Kalifornije da se pozove na cilj kojim bi se ukidala prodaja novih automobila na gas u državi za samo trinaest godina sledi novi zakon o klimi vredan 370 milijardi dolara koji je prošle nedelje potpisao predsednik Džo Bajden. Zakon ima za cilj smanjenje emisija u Sjedinjenim Državama za 40 odsto u poređenju sa nivoom iz 2005. godine.
Kako se prelazak na održivija vozila nastavlja, milijarde dolara izdvajaju i javna i privatna lica za proširenje infrastrukture za punjenje električnih vozila. Predsednik Bajden najavio je ulaganje od 7,5 milijardi dolara za izgradnju preko 500.000 EV punjača na ruralnim i primarnim putevima kao deo dvopartijskog zakona o infrastrukturi.
COMMENTS