Šta je azil?
Od 1975.godine, Amerikanci su poželeli dobrodošlicu preko 3 miliona izbeglica sa svih strana sveta, pomagajući im da izgrade nove živote, domove i zajednice u gradovima širom svih 50 država. Istorijski gledano, Sjedinjene Države primaju skoro dve trećine svih izbeglica, više nego sve druge zemlje za naseljavanje zajedno. Nedavne promene vladine politike su otežale podnošenje zahteva za azil. Međutim, ovi izazovi ne bi trebalo da odvrate pojedince i porodice koji beže iz svojih matičnih zemalja zbog osnovanog straha od progona na osnovu religije, nacionalnosti, političkog mišljenja ili članstva u određenog društvenoj grupi.
Mnogo ljudi se pita šta mogu da očekuju tokom razgovora za azil i koja pitanja im mogu biti postavljena. Evo nekoliko uputstava i primera pitanja koja će vam pomoći da se pripremite za intervju za azil.
Šta možete očekivati na dan vašeg intervjua?
- Prijavljivanje – nakon što prođete kroz obezbeđenje, moraćete da predate svoje obaveštenje u intervjuu i pokažete ličnu kartu na šalteru kako biste potvrdili svoj identitet. Ako imate dodatna dokumenta koja morate da priložite, to možete uraditi tokom prijavljivanja (međutim, proverite u svojoj lokalnoj kancelariji da li bi voleli da im pošaljete dodatna dokumenta unapred). Moraćete da se slikate i date svoje otiske prstiju radi verifikacije. Takođe možete biti zamoljeni da popunite kratak upitnik.
- Budite spremni na čekanje – u zavisnosti od količine posla vaše kancelarije za azil, vreme čekanja dok vas službenik za razgovore ne pozove može potrajati od nekoliko minuta do nekoliko sati. Većina kancelarija ne dozvoljava unošenje hrane u čekaonicu, osim vode.
- Prevodilac – ako ne govorite tečno engleski jezik, morate povesti sopstvenog prevodioca. Prevodilac mora:
- Imati najmanje osamnaest godina
- Imaju zakonit imigracioni status
- Tečno govori engleski jezik i jezik na kojem podnosilac zahteva govori
Prevodilac ne može biti vaš advokat ili predstavnik za zapisnik, svedok koji svedoči u vaše ime na razgovoru ili predstavnik ili zaposleni vaše rodne zemlje. Pored navedenog, ne preporučuje se da vam član porodice bude prevodilac. Pre početka razgovora, službeno lice će pozvati lice koje je u službi ’Kontrolora prevođenja’ čija je uloga da obezbedi tačno tumačenje.
Kakva pitanja mogu da očekujem tokom intervjua?
-
- Nakon što se utvrdi vaš identitet i onih koji će vas pratiti (advokat, prevodilac i sl.), službeno lice će vam tražiti da položite zakletvu nakon čega će vam objasniti poverljivu prirodu predstojećeg razgovora. U nastavko smo naveli opšte kategorije i nekoliko primera određenih pitanja koja će vam potencijalno biti postavljena tokom intervjua.
- Informacije o tome kako ste saznali za azil
- Službeno lice može pitati na samom početku zašto se prijavljujete za azil, kako ste došli do informacija o mogućnostima prijave i da li vam je neko pomogao da se spremite za proces.
- Informacije o obrazcu za prijavu za azilSlužbenik će započeti razgovor verifikovanjem podataka koje ste naveli na Obrascu I-589 odnosno Zahtevu za azil. Odvojite vreme da pregledate informacije koje ste naveli u svojoj prijavi i obavestite službenika ako postoje neke ispravke koje treba izvršiti. Službenik će verifikovati vaše biografske detalje (ime, adresa, datum rođenja, mesto rođenja, bračni status, prethodna imigraciona istorija, porodične veze, profesionalno iskustvo i sl.).
- Koje je vaše puno ime? Da li ste ikada koristili druga imena ili pseudonime’
- Da li ste ikada bili u procesu deportacije?
- Koje je ime vašeg supružnika? Gde je sada vaš supružnik? Da li se vaš supružnik prijavljuje zajedno sa vama?
- Koliko dece imate? Koja su njihova imena i koliko imaju godina?
- Gde ste živeli pre nego što ste došli u Sjedinjene Države? Navedite vašu adresu na kojoj ste živeli u prethodnih pet godina.
- Gde ste radili (ili išli u školu) u proteklih pet godina? Navedite datume prethodnih zaposlenja (ili prisustva) i adrese.
- Informacije o vašem putovanju.
- Službenik će želeti da zna kako ste stigli u Sjedinjene Države. Želeće da zna način vašeg putovanja (vazduhom, brodom, kopnom) i da li ste ušli legalno u zemlju, sa vizom. Takođe će želeti da zna da li ste se zaustavljali u bilo kojoj drugoj zemlji pre sletanja u Sjedinjene Države. Ako ste ušli sa vizom, oni će imati pristup vašem zahtevu za imigrantsku vizu od strane Department of State-a i bilo kojim informacijama o vama. Takođe, može vas ispitati u vezi biko kojih izjava koje ste dali carini ili graničnoj patroli na granici.
- Kada i gde ste poslednji put ušli u Sjedinjene Države? Da li ste došli sa vizom? Koji tip vize je u pitanju?
- Ko vam je kupio kartu za Sjedinjene Države? Kako ste dobili svoju vizu?
- Da li ste putovali u bilo koju drugu zemlju pre zahteva za azil?
Vaš zahtev za azil
- Službenik će postavljati moga pitanja o vašem zahtevu za azil, uključujući uslove u vašoj zemlji, štetu koju ste pretrpeli i počinioca štete koju ste pretrpeli kao i štete koje se bojite ako se vratite u svoju zemlju. Takođe će postavljati pitanja kako bi utvrdili da li spadate u kategoriju zaštićenog azila.
- Koji je razlog vašeg napuštanja matične zemlje? Zašto ne možete da se vratite?
- Zašto ste oštećeni? Kako znate da ste oštećeni u navedenom smislu? Šta se dogodilo ili šta je izrećeno da se osetite oštećenim?
- Da li je neko od vaše porodice ili prijatelja iskusio isti vid štete, neadekvatnog ponašanja ili pretnji u prošlosti iz istog razloga kao i vi? Ako je vaš odgovor potvrdan, od strane koga i zašto?
- Od koga ste u opasnosti? Ako niste u opasnosti od vlasti u vašoj zemlji već od pojedinca van strukture vlasti, morate da navedete i objasnite zašto ne možete da dobijete zaštitu od Vlade. Ako opisujete događaje koji su vam se već desili, da li ste ih prijavili? Ako niste, zašto niste?
- Da li biste bili sigurniji ako biste živeli u drugoj zemlji? Ako ste već probali da odete u druge drge delove vaše zemlje kako biste pobegli od opasnosti, objasnite zašto niste mogli da ostanete tamo?
- Da li ste i dalje u opasnosti? Kako znate to? Da li ste vi ili vaša porodica nastavili da primate pretnje nakon odlaska iz zemlje?
- Ako ste bili fizički povređeni, da li imate medicinske izveštaje? Ako nemate, zašto?
- Da li ste ikada bili mučeni, zatvoreni, pritvoreni ii ispitivani u svojoj zemlji? Ako jeste, objasnite okolnosti.
- Da li se plašite da ćete biti podvrgnuti vidu mučenja, oduzimanja slobode ili pritvora ako se vratite u svoju zemlju?
- Da li ste vi ili članovi vaše porodice ikada bili povezani sa određenim organizacijama ili grupama uvašoj zemlji (npr.političke stranke, studentske grupe, radnički sindikati, verske organizacije, etničke grupe, grupe za ljudska prava, štampa ili mediji)?
Šta još trebate da znate?
Imajte na umu da su ovo samo neka od potencijalnih pitanja koja vam mogu biti postavljena tokom razgovora o azilu i da ti razgovori obično traju oko dva sata ili više. Službenik vam može postavljati isto pitanje na razne načine pa je važno da se detaljno pripremite za intervju. Takođe je veoma važno da budete u mogućnosti da detaljno objasnite sve što vam se dogodilo kao i da precizno opištete čega se plašite i šta mislite šta bi se dogodilo ako se vratite u svoju zemlju.
Izvor: rasoulpourtorregoza
COMMENTS